Již za týden se do Deštného v Orlických horách začne sjíždět výkvět světového freeskiingu na sedmý ročník respektované zastávky světové série AFP, a to její „gold event“ Soldiers 2018. V sezóně, jejímž vrcholem byly každoroční X Games v americkém Aspenu a jednou za čtyři roky se opakující Olympijské hry, se může připravovaný závod v Deštném pyšnit největším skokem celé tour a také nejpohodovější atmosférou při jednom z posledních velkých závodů.

Nejen obří skok, ale i velmi slušně obsazené startovní pole a doprovodný program jsou velkým lákadlem nejen pro závodníky, ale i pro diváky, kterých se každým rokem do Deštného sjedou tisíce z České republiky i ze sousedních zemí. „Letošní nabitá startovka se může pochlubit hned několika vítězi X Games a medialisty z předních světových soutěží. Pravděpodobně největším tahákem ale bude účast trojnásobného vítěze X Games a dvojnásobného medailisty ze Zimních Olympijských her z let 2014 a 2018 Nicka Goeppera z USA, vítěze posledního závodu Soldiers z roku 2016 a člena reprezentačního týmu Johna Browna (USA) či hitmakera sociálních sítí a pravidelného finalisty a medailisty ze závodů Světového poháru Jespera Tjädera z Norska,“ říká Jan Prouza, hlavní organizátor závodu a zároveň dodává, že Soldiers již několikrát nastartovali kariéru méně známým mladým jezdcům, na které i letos čekají divoké karty. 

Parametry trati nenechají nikoho na pochybách, že je  účast v závodě určena opravdu jen těm nejlepším jezdcům. Výška hrany odrazu je 8,5 metru a dokáže závodníky, kteří na něj najíždí v rychlosti kolem 80 km/h, vystřelit až do výšky 15 metrů. Vzdálenost mezi odrazem a dopadem je 26 metrů, jezdci však létají do vzdálenosti až 35 metrů. Pokud k tomu připočteme fakt, že se hlavní závod jede po setmění za umělého osvětlení, můžeme si být jisti, že v Deštném půjde o jedinečný a nezapomenutelný sportovní zážitek.

Na koho se můžeme těšit? Mezi potvrzeným jmény jsou kromě výše zmíněných Goeppera, Browna, Tjädera také Teal Harle (CAN), pátý z letošních ZOH, finalista X Games a účastník letošních ZOH Antoine Adelisse (FRA), či mladý japonský kamikadze Taisei Yamamoto, kterého měli diváci rovněž možnost vidět na Olympiádě v Pchjongčchangu.

Účast potvrdili také:
Fabian Boesch (CH), předloňský vítěz X Games v disciplíně big air a první člověk na světě, který na letošních X Games skočil tripple cork 1980 (to je o půl rotace více, než skočil Ales Valenta při svém zlatém Olympijském skoku v roce 2002) https://twitter.com/xgames/status/957446073609523200?lang=cs

Oscar Wester (SVE), světová extratřída, letošní finalista X Games a vítěz kvalifikace na letošních OH, kde však bohužel ve finále nezabodoval

Nick Keefer (USA), uznávaný jezdec, který nejezdí závody, jen natáčí videa a po dlouhé době se rozhodl závodit právě na Soldiers

Antti Otilla (FIN), pravidelný účastník X Games, kde letos vybojoval druhé místo

Noah Morrison (CAN), pravidelný účastník X Games

Soldiers přinesou samozřejmě i jedny z nejrozjetějších koncertů, které odstartují letošní festivalovou sezónu. Jediná a největší vícedenní sportovně-hudební akce na českých horách představí v zatepleném Jägermeister Music Parku s kapacitou 3000 lidí zahraniční i domácí kapely, hudební formace a DJs.

Program :

Pátek
09 :00 – 14 :00      Practice
14 :00 – 16 :00   Qualification
18 :30 – 19 :30   Night Attack

Sobota
12 :00 – 16 :00   Practice
16 :00 – 17 :30   Semi-Finals
19 :00 – 20 :30   Finals

Více informací na:
www.redbull.cz/soldiers
https://www.facebook.com/events/1956637417698187/
https://www.instagram.com/soldiers_cz/