EXCELENT SOLDIERS – FREESKI ŠÍLENSTVÍ VYPUKNE JIŽ TENTO PÁTEK

První březnový pátek není všech bláznů svátek. I když možná ano, první březnový pátek roku 2016 je svátek všech bláznů a šílenců, kteří propadli sportu zvanému freeskiing, kdy se na lyžích rozjíždějí z kopce a z odrazové rampy letí v rychlosti více než 100 km/h vzduchem v prapodivných a pro běžného smrtelníka nepředstavitelných rotacích. V pátek 4. března totiž začíná šestý ročník freeski události roku, závod Excelent Soldiers v Deštném v Orlických horách.

Závod Excelent Sodiers si po pěti letech své existece získal pevné místo v kalendáři významných domácích sportovních akcí, kvalitou skoku i atraktivitou startovního pole se dokonce zařadil do prestižní kategorie „Gold Event“ v rámci AFP World Tour. Né nadarmo. V letošním šestém ročníku se totiž organizátorům povedl husarský kousek, mezi potvrzenými jezdci jsou na startovní listině vítězové Xgames, Mistři světa, vítězové Světového poháru i medailisté z Olympiády. „Světová freeski špička má o našem závodě dobré povědomí, teď bylo důležité sladit se termínově s důležitými závody v Evropě, a to se nám povedlo,“ říká Jan Prouza, šéf závodu.

XXL skok

Největším lákadlem není pro jezdce české pivo ani krása místních děvčat, ale především pohodová atmosféra závodů a obří skok, který svými parametry převyšuje i rozměry olympijského skoku v Soči. Výška odrazové hrany je v úrovni deseti metrů, vzdálenost mezi odrazem a dopadem je 15 metrů, do celkové vzdálenosti mezi odrazem a dopadištěm je však potřeba započítat ještě 10 metrů rovné střechy – jezdec tak musí překonat minimálně 25 metrů aby bezpečně přistál. V praxi to znamená, že freeskieři létají vzduchem cca 30 – 40 metrů daleko ve výšce kolem 15 metrů nad okolními sjezdovkami.

© Karvay David

Zveřejnil(a) Excelent Soldiers Deštné dne 1. březen 2016

Detailem, kterého si však všimne každý návštěvník, je ztvárnění celého závodiště. Závod se odehrává v duchu „soldiers“, tedy bojovníků – vojáků, kteří místo zbraní mají lyže a místo nábojů používají skoky. Genius loci pohraničního pásma Orlických hor, kde je z doby druhé světové války množství  betonových krytů a střilen, inspiroval tvůrce trati, kteří celý prostor ztvárnili do tématu souboje, útoku a obrany. Nehledejte tedy klasický odrazový můstek a dopad, hledejte kryty, střílny a úkryty …

Jezdecká elita

Jak jsme již zmínili v úvodu, letošního ročníku se účastní naprostá světová jezdecká špička. Domáci Daniel Hanka bude mít konkurenci z celého světa, za zmínku stojí například Vincent Gagnier (CAN), držitel zlaté medaile ze zimních X Games  v roce 2015 v disciplíně Big Air a čerstvý vítěz závodu Světového poháru v Big Air v Bostonu,  Noah Wallace (USA), držitel bronzové medaile z FIS Světového šampionátu ve freestyle lyžování a snowboardingu z loňského roku, Antti Ollila (FIN), účastník ZOH i Xgames,  nejlepší norský freeskier Klaus Finne či dvojice Italů Ralph Welponer (ITA) a Lukas Schaefer (ITA).

Nesmíme zapomenout na zámořská esa ze země, kde se freeskiing zrodil – účast potvrdil Matt Walker (USA), jeden z největších „stylařů“ a rovněž jeden z nejzkušenějších freeskierů ve startovním poli letošních Excelent Soldiers, pravidelný účastník X Games, kde patří mezi Top 12, Robby Franco (USA), či naprostý fenomén posledních let Nick Goepper (USA), trojnásobný vítěz X Games z let 2013 – 2014 – 2015 a bronzový medailista ze zimní olympiády v Soči.

Mezi „ostré střelce“ patří nepochybně i trojice reprezentantů Švýcarska – Fabian Bösch, čerstvě plnoletý švýcarský freeskier který se zúčastnil Zimních olympijských her v Soči v roce 2014 a letošní vítěz závodu v Big Air na zimních X Games v Aspenu,  Andri Ragettli, aktuální vítěz Excelent Soldiers z loňského roku a třetí v kompletním hodnocení  FIS Světového poháru ve slopestyle v roce 2015 a Luca Schuler,  vítěz švýcarského freeski šampionátu v roce 2014, juniorský mistr světa z loňského roku a vítěz prestižní ch Nine Knights Big Air 2015.

Dva večery plné prvotřídní muziky

Co by to bylo za akci, kdyby na náročný denní program nenavazovaly večery plné muziky. Proto jsme i v rámci letošních Excelent Soldiers mysleli na návštěvníky i závodníky a připravili jsme pro ně dvě noci nabité  vystoupeními zahraničních i domácích umělců. V pátek bude hlavní hvězdou večera belgický producent a Dj Netsky, v sobotu pak vystoupí trojice z holandska Kraak & Smaak. Support v podobě oblíbených domácích DJs N´zyma, Akvamena a NobodyListen pak zaručí dokonalé prostředí pro kalbu, na kterou se bude vzpomínat ještě dlouhé týdny a měsíce.

Přímý přenos na internetu

Pokud se nedostanete do Deštného v Orlických horách a chtěli byste zažít atmosféru závodů live na vlastní kůži, připravili jsme ve spolupraci s našimi partnery přímý přenos nedělního sportovního programu na internetu.

Pro diváky v Čechách poběží live streaming na webové adrese excelentmag.cz, v zahraničí pak na prestižním kanálu extreme.com

Program

Friday/Pátek:
20:00 – 03:00 Opening ceremony, opening party
20:30 – 23:00 NobodyListen
23:00 – 00:30 NETSKY DJ set
00:30 – 03:00 N’zym

Saturday/Sobota:
09:00 – 16:00 Practice
18:30 – 19:00 Red Bull Zero Hero
19:00 – 20:00 Dell Night Mission
20:00 – 05:00 Excelent Soldiers Party
20:00 – 23:00 Akvamen
23:00 – 00:30 Kraak & Smaak Sound system
00:30 – 05:00 Akvamen & N’zym

Sunday/Neděle:
09:00 – 13:00 Practice
14:00 – 15:00 Quali Heat 1
15:00 – 16:00 Quali Heat 2
17:00 – 19:00 FINALS
19:00 – 19:30 Prize Giving Ceremony

Vstup na sportovní část akce je zdarma, na večerní parties pak návštěvníci zaplatí 290,- Kč.

Vstupenky je možné koupit v síti GoOut.cz

Excelent Soldiers 2016