SNOWJAM 2017 JEZDCI A VIZUALIZACE TRATĚ

Finále Světového poháru ve freestyle snowboardingu za účasti kompletní světové špičky jak v mužské, tak ženské kategorii!

Jak bývá našim dobrým zvykem, snažíme se na poslední zastávku Světového poháru ve snowboardingu pozvat ty nejlepší světové jezdce. Ani letošní, desátý ročník Audi Snowjam tomu nebude jinak, dovolujeme si Vám představit ty nejvýraznější osobnosti ze startovního pole jak v kategorii žen, tak i v mužích. A protože dámy mají přednost, začínáme právě jimi…

ŽENY:

 

Anna Gasser

Rakouská závodnice, stříbrná medailistka z letošních X games a desátá z Olympijských her v Soči patří mezi nejtalentovanější závodnice ve startovním poli. Jako první závodnice v historii skočila Cab Double Cork 900, stejně jako dvojité salto vzad s otočkou o 180 stupňů, a to pouhé tři roky poté, co se se poprvé postavila na snowboard! Velkou zásluhu na tom bude mít kromě jejího talentu i gymnastická minulost, kde se naučila dokonalé orientaci ve vzduchu. V letošním roce vyhrála závody SP v disciplíně Big Air v Quebecku a skončila druhá v Moskvě, ve slopestyle se umístila na bedně v Kreichsbergu i Laaxu a průběžně vede SP v disciplíně Big Air a je třetí v průběžném pořadí ve Slopestyle.

 

Spencer O´Brian

Kanadská jezdkyně, vítězka FIS snowboardového poháru ve slopestyle z roku 2013 a pětinásobná medailistka z X games, kde jako první žena v roce 2015 úspěšně odjela Backside 900. Jedna z mála kanadských olympioniček, jejíž kořeny sahají v rodinné linii k národu Haida/Kwakwakw’wakw, tedy původnímu kanadskému obyvatelstvu.

 

Aimee Fuller

Rodilá Angličanka, která vyrůstala na předměstí Londýna, se ke snowboardingu dostala až ve svých 12ti letech, kdy se kvůli studiu odstěhovala do Spojených států. O tři roky později se, opět kvůli studiu, vrátila do Britského království, konkrétně do Severního Irska.  Ve snowboardingu patří mezi nejvýraznější britské postavy, reprezentovala svoji zemi jak na Olympijských hrách v Soči, tak od roku 2013 i na závodech X games, kde se pravidelně umisťuje v první desítce konečného pořadí.

 

Katie Ormerod

Double cork 1080, ještě nedávno trik, který jsme mohli vidět v mužských soutěžích je díky Katie zapsán jako čistě odjetý trik i v kategorii žen. Katie nadiktovala a ve svých 19ti letech se řadí k nejprogresivnějším jezdkyním ve startovním poli Světového poháru. V loňském roce stála na bedně v závodech Světového poháru celkem 4x, v letošním roce vyhrála Big Air contast v Moskvě a skončila třetí ve slopestyle na X games v Aspenu.

 

Cheryl Maas

Veteránka startovního pole, holandská rodačka a olympijská reprezentantka je v Čechách dobře známá i díky svému přátelství se Šárkou Pančochovou. Matka dvou dcer reprezentovala svoji zemi na ZOH v roce 2006, kvalifikovala se i do Soči. I přes svůj relativně vysoký věk se pravidelně umisťuje v závodech SP v první desítce jak ve Slopestyle, tak v Big Air.

 

Jamie Anderson

Kalifornská rodačka je jednou z největších hvězd současného snowboardingu. Vítězka Olympiády v Soči 2014 a pětinásobná zlatá medailistka z X games (4x v disciplíně slopestyle a v letošním roce v paralelním slalomu). Všechny tři letošní starty v SP v disciplíně Slopestyle proměnila v medailová umístění, v Big Air se vždy dostala do první desítky závodnic. V průběžném hodnocení Světového poháru 2017 je v disciplíně Slopestyle na druhé a v Big Air na čtvrté pozici.

 

Klaudia Medlová

I ve Střední Evropě vyrůstají snowboardistky světového formátu a kromě již zmiňované domácí Šárky Pančochové je nejčastěji skloňované jméno Klaudie Medlové ze Slovenska.  Jako první žena v historii odjela v roce 2015 během závodu Nine Queens trik Double Backside Rodeo, ve stejném roce skončila třetí ve slopestyle na Mistrovství světa v Kreichsbergu. I v letošním Světovém poháru se jí daří, skončila 2x na třetím místě v Big Air a ve slopestyle dojela jednou na páté pozici.

 

Šárka Pančochová

Na koho určitě nesmíme zapomenout je Šárka Pančochová, která na světové úrovni závodí již déle než jednu dekádu. Mezi její největší úspěchy patří zlato z Juniorského Mistrovství světa 2008 v disciplíně Big Air a stříbrné medaile ve slopestyle ze seniorského Mistrovství světa 2011 a X games 2013. O rok později, v roce 2014, skončila pátá na zimní Olympiádě v Soči a zároveň se v této sezóně stala jako první češka držitelkou malého křišťálového glóbusu za vítězství ve světovém poháru ve slopestyle. Výrazný úspěch v loňském roce zaznamenala na závodě SP Audi Snowjam, kde brala třetí místo a tento svůj skvělý výsledek, ale v disciplíně Big Air, zopakovala i v letošní sezóně Světového poháru na závodě v Miláně. Je zřejmé, že se Šárka bude chtít předvést před domácím publikem i v letošním roce.

MUŽI:

 

Max Eberhardt

Reprezentant země s javorovým listem ve znaku je domácímu publiku dobře znám, naposledy byl k vidění na závodě Audi Snowjam 2016, kde skončil na čtvrtém místě. Do světa výkonnostního snowboardingu vstoupil v roce 2006, od roku 2008 se pravidelně účastní světových soutěží, kde je vnímán jako technický jezdec v disciplínách slopestyle i Big Air. Kromě snowboardu se věnuje i skateboardingu a rád mixuje muziku.

 

Billy Morgan

Britský snowboardista, desátý ze slopestyle na Olympiádě v Soči, začínal se snowboardingem ve svých čtrnácti letech a po předchozích zkušenostech z gymnastiky neměl problém jako první snowboardista v roce 2015 čistě odjet quad cork. O rok později, v létě 2016, získal bronzovou medaili na letních X games v Oslo. V silné konkurenci v mužské části Světového poháru se pravidelně umisťuje v první dvacítce jak ve slopestyle (letos nejlepší 4. místo na závodě v Seiser Alm), tak v Big Air.

 

Jamie Nicholls

Další Brit který výrazně rezonuje ve světě profesionálního snowboardingu se specializuje na slopestyle, ve kterém i reprezentoval svoji vlast na OH v Soči, kde nakonec skončil na šestém místě. Jako první Brit v historii vyhrál závod Světového poháru ve snowboardingu, a to v roce 2016 na závodě Audi Snowjam ve Špindlerově Mlýně. Díky tomuto úspěchu skončil na páté pozici v celkovém hodnocení Světového poháru v loňské sezóně.

 

Torgeir Bergrem

Norští snowboardisté vždy patřili ke světové špičce a nejinak tomu je i v případě Torgeira Bergrema.  Tento 26ti letý sportovec z Trondheimu reprezentoval svoji zemi na ZOH v Soči v disciplíně slopestyle a po loňské sezóně, kdy nedosahoval oslnivých výsledků, se v letošním roce vrátil ve skvělé formě, což dokázal na všech závodech SP kterých se zúčastnil, kdy se vždy dostal mezi 15 nejlepších.

 

Marcus Kleveland

Ani ne osmnáctiletý Nor je již nyní ve světě snowboardingu opravdovým pojmem, je to univerzální sportovec, který jezdí první ligu nejen na snowboardu, ale i ve freeski. Ve svém repertoáru má tripple cork, který dotočil jako nejmladší rider v historii ve svých 13ti letech,  i Backside Quad Cork 1080, tedy triky, kterými se může pochlubit jen hrstka jezdců. V letošní sezóně Světového poháru neskončil nikdy na horším než sedmém místě a my se můžeme těšit co předvede na tradičně náročné tratil posledního závodu sezóny SP.

 

Staale Sandbech

Třetí norský jezdec, který potvrdil svoji účast na letošním závodě Audi Snowjamneni  není nikdo jiný než Staale Sandbech, dvojnásobný reprezentant své země na ZOH, a to v roce 2010 ve Vancouveru, kdy se ve svých 16ti letech stal nejmladším norským olympionikem, tak v roce 2014 v Soči, kdy v premiérovém závodě ve slopestyle bral druhé místo. Kromě toho je držitelem dvou bronzových medailí z X games za disciplínu Big Air v letech 2013 a 2014. Tento extravagantní Nor je rovněž prvním sportovcem v historii, který odjel triple underflip 1260.

 

Sven Thorgren

Reprezentant Švédska, mladík který na ZOH v Soči skončil na čtvrté pozici v disciplíně Slopestyle, je dobře znám domácímu publiku ze závodu Snowjam, kde skončil v roce 2013 na třetím místě. V letošním roce vyhrál kvalifikaci slopestyle v kanadském Quebecku, ve finále dojel na páté pozici stejně jako ve švýcarském Laaxu. Uvidíme, zda-li se mu podaří svůj čtyři roky starý úspěch ze Špindlerova Mlýna zopakovat.

 

Seppe Smits

Belgičan Seppe Smiths je příkladem toho, že i v zemi bez hor může vyrůst světové snowboardové eso. První závod Světového poháru vyhrál ve svých 17ti letech, o několik měsíců později skončil druhý na Mistrovství světa v Gangwonu (2008), aby o rok později vyhrál Rookie Contest na Air & Style v Innsbrucku. Seppe je čtyřnásobným medailistou z Mistrovství světa v letech 2009 – 2013 a rovněž držitelem bronzové medaile z X games 2013. V sezóně 2010-2011 skončil třetí v celkovém hodnocení TTR, o rok později vyhrál titul v TTR Big Air. V letošním roce vyhrál závod SP v slopestyle v italském Seiser Alm a na závodě SP v Big Air v Moskvě skončil na čtvrté pozici.