Snowboard se v posledních letech zapsal mezi velmi populární a oblíbené sporty, a to zejména mezi mladými milovníky zasněžených plání. Dvě lyže vyměnila, popřípadě obohatila, o modernější jedno prkno i celá řádka zkušených a věrných lyžařů. Není se čemu divit, snowboard je velice krásný a pohodový zimní sport, jehož rozmanitá historie sahá až do počátků minulého století. Ovšem skutečný průlom v dějinách tohoto sportu nastal až v 60. letech, kdy Shermana Poppena napadlo sešroubovat dvě lyže dohromady. Oficiální název dědečka klasického snowboardu zněl snurfen. Během let byl předchůdce snowboardu postupně upravován a vylepšován, až získal nám známou podobu. Masovou záležitostí se však stal až v 90. letech, kdy nastal jeho obrovský boom, který trvá dodnes.
Snowboard poprvé na svátku sportu
Na olympijských hrách se snowboarding poprvé objevil v roce 1998 v japonském Naganu. Oproti současným pěti snowboardovým olympijským disciplínám – paralelní slalom, paralelní obří slalom, U-rampa, slopestyle a snowboardcross, měli možnost soutěžící závodit pouze v obřím slalomu a v jízdě na U-rampě. Jako první se mohli z vítězství na U-rampě radovat švýcarský reprezentant Gian Simmen a Nicola Thostová z Německa. Naproti tomu v závodech obřího slalomu do cíle dorazil mezi muži ve zcela nejrychlejším čase Kanaďan Ross Rebagliati a z žen francouzská šestinásobná mistryně světa Karine Rubyová.
Nejúspěšnější snowboardistka své éry
Karine Rubyová nastupovala do obřího slalomu v Naganu jako největší favoritka. Mezi lety 1996 -1998 byste jen marně hledali úspěšnější princeznu snowboardu. Ještě před svým triumfem na ZOH třikrát za sebou vyhrála absolutní hodnocení světového poháru, což poté opět s přehledem třikrát zopakovala v sezónách 2001 -2003. O čtyři roky později v Salt Lake City již závodila v paralelním obřím slalomu, ze kterého si po kvalitní finálové bitvě odvezla ceněné stříbro. Bohužel ani tuto sportovkyni neminula nepříjemná zranění, která zapříčinila konec její aktivní snowboardové kariéry. Milovaných hor a kopců se však odmítla vzdát a rozhodla se proto pro práci horské vůdkyně. Tento životní krok se jí stal bohužel záhy osudným. Ve věku 31 let zahynula po nešťastném pádu na Mont Blancu.
Zlaté žně i nad Českou republikou
Uplynulo dlouhých 16 let od toho, co se snowboardoví nadšenci a fanoušci radovali ze zařazení oblíbeného sněhového sportu do olympijského programu, a roku 2014 na Zimních olympijských hrách v Soči vytřela zrak všem svým soupeřkám naprosto perfektním výkonem reprezentantka naší malé zemičky. Eva Samková, závodící ve snowboardcrossu, na této olympiádě získala kov nejcennější. Vybojovala první zlatou medaili pro českou výpravu a zároveň se zapsala do historie mezi pět zlatých zimních olympioniků. Dvaadvacetiletá rodačka z Vrchlabí debutovala roku 2010 a od té doby stihla získat kromě zlata v Soči mimo jiné i tři prvenství na mistrovství světa juniorů či zlato z Univerziády v Trentu. Nyní se sympatická a stále usměvavá snowboardcrossařka chystá do Aspenu na X games. Vy si během sledování napínavých snowboardcrossových zvratů v hlavní roli s Evou Samkovou můžete užít tipování na oblíbených stránkách bet365.com, kde je kromě sázení k dispozici i spousta nejnovějších informacích v různých sportovních odvětvích.
Evě Samkové se minulou sobotu povedlo dosáhnout prvního velkého triumfu od veleúspěchu v Soči. V německém Felbergu si připsala na účet čtvrté vítězství v kariéře. Budeme Evě i mnoha dalším českým začínajícím snowboardistům vehementně fandit, aby byly jejich výkony co možná nejkvalitnější.