Velký test a recenze akčních kamer do 6000kč

Zimní sezóna je za rohem a příprava na ni zcela určitě nevrcholí pouze u nás. S tím souvisí i stále častější dotazy směřující k do redakce, ve kterých se nás velmi často ptáte na doporučení ohledně záznamové techniky na zimní sezónu, kamer na helmu a tak podobně. Připravili jsme tak pro vás předvánoční porovnávací test nejprodávanějších akčních kamer na českém trhu. Srovnání jsme rozdělili na dvě cenové kategorie, a to do 6000 Kč a nad 6000 Kč. Srovnávací test levnějšího segmentu přinášíme dnes, dražší segment přijde na řadu příště.

Vzhledem k počtu testovaných kamer je srovnání rozděleno do dvou následujících kategorií. Akční kamery schopné zaznamenávat třicet snímků za vteřinu při FullHD a kamery schopné záznamu totožného rozlišení v šedesáti snímcích za vteřinu.

 

 

 

Update: Ač jsem původně v testu 1080p 30 fps kamer plánoval zkoušet celkem čtyři kamery, nakonec byly otestovány pouze tři. Bylo to způsobeno tím, že během testů přestal fungovat jeden velmi oblíbený model dobře známé značky a narychlo se mi bohužel nepodařilo získat nový, test se tedy musel obejít bez něho.

[three_first]

[label style=“grey“]1. Představení kamer – 1080p 30 fps[/label]

[button url=“#gopro“ style=“dark“]GoPro Hero[/button] [button url=“#x7-mira“ style=“darkred“]LAMAX X7 Mira[/button] [button url=“#pentax-ricoh“ style=“yellow“]Pentax Ricoh WG-M1[/button] [/three_first][three_second]

[label style=“grey“]2. Představení kamer – 1080p 60 fps[/label]

[button url=“#goproplus“ style=“green“]GoPro Hero+[/button] [button url=“#x8-electra“ style=“brown“]LAMAX X8 Electra[/button] [button url=“#rollei-actioncam“ style=“pink“]Rollei ActionCam 420[/button] [button url=“#sjcam5000plus“ style=“grass“]SJCAM 5000+[/button] [/three_second][three_third]

[label style=“grey“]3. Výsledky[/label]

[button url=“#test-60″ style=“blue“]Test kamer FullHD 60fps[/button] [button url=“#test-30″ style=“purple“]Test kamer FullHD 30fps[/button] [button url=“#zvuk“ style=“dark“]Zvuk[/button] [button url=“#zaverecne-zhodnoceni“ style=“red“]Celkové zhodnocení[/button] [/three_third] [divider type=“thin“]

1. Představení kamer do 6000 Kč – Full HD 30 fps

 

GoPro Hero

[label style=“dark“]GoPro Hero[/label]

Cena: 3.990,- (neoficiální distribuci lze sehnat i za cca 3.600,-)
GoPro je defakto značka, která nastartovala oblibu outdoorových kamer do každé situace a pro sport. Legendární řada Hero má zástupce ve většině segmentů akčních kamerek, nutno ovšem dodat, že jde téměř vždy o to nejdražší, co si v dané třídě koupit. Obstojí nejlevnější kamera od GoPro v souboji s levnější konkurencí?

 

První dojmy

Na první pohled působí kamera poměrně exkluzivním dojmem, přičemž se ihned po rozbalení dostaví známý „wow efekt“ už jen z pocitu, že máte v ruce právě GoPro. Design celé řady Hero je již léta neměnný a nehledě na to, zda-li držíte v ruce kameru za necelé 4 tisíce nebo třikrát dražší Hero4 Black, kamera vypadá téměř totožně včetně již ikonického jednoduchého LCD displeje na přední straně. Svým způsobem lze vzhled kamery od GoPro vzdáleně přirovnat k Apple. Totožný designový jazyk skrze generace produktů a minimum inovací vzhledu. Po rozbalení však přichází první zklamání. Přislušenství je opravdu skromné, čítá celkem čtyři kousky a obzvláště počtem držáků nemůže zdaleka konkurovat kamerám Lamax či SJCAM, které nabízí přes 20 kusů příslušenství. Zde by se i král mohl inspirovat. V zásadě tak nelze počítat s tím, že by si zákazník koupil GoPro Hero a ihned vyrazil natáčet, ke kameře je bezpodmínečně potřeba pro efektivní natáčení nějaké to ne zrovna laciné příslušenství rovnou dokoupit.

Parametry a vzhled

Kamera GoPro Hero disponuje technikou, která jí dovoluje natáčet videa v rozlišení 1080p při 30fps a 720p při 60fps. Pořízené fotografie pak mají maximální rozlišení 5 Mpix. Vodotěsnost garantuje výrobce do 40m, což je velice příjemná hodnota a vzhledem k tomu, že jde o kamerku nevyjímatelnou z vodotěsného krytu, jde i o hodnotu uvěřitelnou. Nemožnost vyjmout kameru z vodotěsného obalu je ovšem zároveň negativum, konkurence často umožňuje umístění samotné kamery do klipu, což sníží hmotnost nesené soustavy a zároveň zvýší obrazovou kvalitu (před čočkou již není žádné sklo) Hero disponuje krom videa i nepřeberným množstvím režimů pro fotografování, za zmínku stojí například funce časosběrné fotografie, při kterém kamera snímá okolí frekvencí například dvou obrázků za vteřinu. Nejlevnější GoPro má po stránce funkčnosti velmi intuitivní ovládání k čemuž napomáhá i již zmiňovaný jednoduchý stavový displej vedle čočky. Hero bohužel postrádá plnohodnotný LCD displej, zapomenout tedy musíte na jakékoli prohlížení záznamu a práci s ním. Daleko větším problémem je ovšem absence displeje při upevňování kamery. Nelze si totiž zkontrolovat, co přesně bude kamera natáčet. Může se tedy stát, že při následné kontrole záznamů na obrazovce počítače přijde velké zklamání. Mě samotnému se bohužel během testování kamery „podařilo“ nastavit kamerku do takového úhlu, že půlku obrazu při záznamu z motocyklové helmy zabírala právě helma. Kamera navíc postrádá i WiFi připojení, kompozici si tedy nelze zkontrolovat ani na displeji mobilního telefonu.

[divider type=“dotted“]
 

X7[label style=“red“]Lamax X7 Mira[/label]

Cena: 2.990,-
Další na řadě je levnější ze dvou zástupců značky Lamax v tomto testu. Lamax je mladá značka, která ovšem od svého vzniku představila již několik modelů akčních kamer, které vhodně kombinovaly dobrou obrazovou kvalitu a přijatelnou cenovou politiku. A tu si drží i nadále, což se vzhledem k obrazovým kvalitám kamery s koncovou cenou pod tři tisíce korun ukazuje jako silný bod k dobru. Právě optickou kvalitou, jak se lze dočíst níže, dokáže přímo konkurovat známějším značkám, jako je například právě GoPro Hero.

První dojmy

X7 dorazila zabalena v bytelně působícím černo-bílém balení, přičemž kamera samotná se nacházela ve vodotěsném pouzdře pod velkým kusem průhledného plastu. Po prvním vybalení jsem byl příjemně překvapen jeho obsahem. Příslušenství je opravdu požehnaně. Překvapí například rovnou dvě 900 mAh baterie a především množství držáků, kterých jsem napočítal přes patnáct. Co se zprvu může zdát jako pouhá drobná konkurenční výhoda se následně ukázalo jako velké plus. Na rozdíl od GoPro Hero jsem během testování umístil X7 prakticky na cokoli a nezřídka jsem pak „Lamaxí“ držáky používal i při testech ostatních kamer. Pro dovysvětlení nutno dodat, že Lamax používá systém kompatibilní s příslušenstvím GoPro (stejně jako například SJCAM). Krom příslušenství, baterií a držáků se pak na dně balení skrýval též obsáhlý manuál v češtině a několik samolepek Lamax.

Parametry a vzhled

Kamera Lamax X7 byla ze všech testovaných kamer nejmenší, bez obalu šlo o 58,1 x 40,8 x 22,4 mm. Přední straně dominuje velký vystouplý objektiv čočky, skrze níž lze nahrávat videa s rozlišením 1080p 30 fps a 720p 60 fps a také pořizovat fotografie v rozlišení až 12 Mpix. Přední strana dále poskytuje prostor zapínacímu tlačítku, které zároveň funguje k přepínání režimů snímání obrazu a také kontrolní modré diodě, která signalizuje jednotlivé režimy kamery. Pravá strana skrývá Micro USB, port pro microSD karty do velikosti 32 GB a také Mini HDMI konektor pro pohodlné zhlédnutí videa na televizi nebo monitoru (Mini HDMI kabel není součástí balení). Na levé straně se nachází tlačítko pro spuštění WiFi připojení a také jeho kontrolní LED dioda. Zadní strana pak skrývá funkční tlačítka pro pohyb v menu při nastavování kamery a také 1,5“ LCD displej. Oproti GoPro Hero tak lze velmi snadno kameru jak nastavovat, tak i efektivně kontrolovat, co přesně budu točit, případně co jsem natočil. K tomu rovněž slouží již zmíněné WiFi, díky kterému lze kameru na dálku ovládat pomocí aplikace, kterou lze stáhnout na chytré mobilní telefony a tablety fungující na platformě Android a iOS. Vodotěsné pouzdro kamery působí dostatečně bytelným dojmem a X7 v něm nevykazuje žádné vůle. Sestava by měla vydržet dle výrobce hloubku až 30 metrů.

[divider type=“dotted“]
 

Pentax Ricoh WG-M1[label style=“yellow“]Pentax Ricoh WG-M1[/label]

Cena: 5690,-
Pentax je značka známá svou dlouholetou výrobou fotografické techniky, přičemž šíře portfolia sahá až po kvalitně zpracované „zrcadlovky“. My jsme testovali model Model WG-M1, který svým vzhledem navazuje na odolné kompaktní fotoaparáty od zmíněného výrobce. Jde o model představený na podzim roku 2014.

První dojmy

Kamera Pentax Ricoh dorazila v kvalitním a hodnotně působícím obalu. Po rozbalení mě celkem nepříjemně překvapilo příslušenství, marně jsem hledal standardizované držáky, které u předchozích kamer nechyběly. Bohužel kamera disponuje pouze stativovým závitem, jaký bývá například u zrcadlovek či běžných kompaktů. Ocenil jsem v balení DVD s manuálem. Poslední dobou jsou uživatelé bohužel čím dál tím více odkázáni na nejrůznější internetové e-manuály. V poněkud legrační zoufalé prohledávání krabie se zvrhnul můj pokus nalézt baterii zařízení. Po několikerých neúspěšných pokusech (ano hnedal jsem i na zemi, zda-li jsem ji nevytratil při vybalování) jsem ji objevil ukrytou pod kartonovým předělem v krabici (naštěstí).

Parametry a vzhled

Na první pohled, tedy spíše pohmat, působí kamera opravdu bytelným dojmem. Oproti GoPro i Lamaxu působí Ricoh dojmem tanku. Je to i tím, že Ricoh nemá žádné vodotěsné pouzdro, sám je totiž vodotěsný. Bohužel za bytelnou konstrukci platí příliš vysokou cenu v podobě hmotnosti, kamera je totiž opravdu těžká (samotná kamera váží 190 g). Nedokáži si bohužel představit, že bych strávil celé odpoledne na svahu s Ricohem na helmě. Díky velmi netradiční konstrukci se 1,5“ displej nachází nezvykle na horní straně kamery a je orámován v designu připomínajícím kompas či ciferník hodinek. Zadní strana skrývá vodotěsná dvířka, pod kterými se ukrývá typické konektorové zastoupení v podobě slotu na MicroSD kartu, MiniUSB pro nabíjení a MiniHDMI pro přenos obrazu do TV. Na levé straně se nalézají pouze dvě tlačítka, jedno pro zapnutí kamery a druhé, zvýrazněné červeným kolečkem uvnitř pro zahájení nahrávání videa. Pravá strana obsahuje tlačítko pro potvrzování a dvě další pro orientaci v menu, případně pro zobrazení nahraných záznamů. Vespod kamery se nachází poslední dva prvky, jedná se o stativový závit a malý repráček. Taktéž Ricoh, ač nejdraží ze tří kamer v testu, nahrává Full HD video pouze ve 30 snímcích za vteřinu, i díky tomu spadnul z testu dražích kamer, které ovšem všechny zvládájí Full HD při dvojnásobné snímkové frekvenci. Maximální rozlišení fotografií je pak naopak nejlepší a to celých 14 Mpix. Bohužel absence vodotěsného krytu v pravém slova smyslu se podepsala na maximální hloubce nahrávání pouhých 10 metrů. Stejně jako Lamax X7 obsahuje WiFi funkcionalitu a lze tak kameru ovládat pomocí chytrého telefonu.

[divider type=“thick“]

2. Představení kamer do 6000 Kč – Full HD 60 fps+

 

GoPro Hero+[label style=“green“]GoPro Hero+[/label]

Cena: 5.990,-
Model GoPro Hero+ může na první pohled připomínat levnější model Hero, oproti němu však poskytuje nejen výkonnější hardware, ale přidává i další funkce.

První dojmy

První dojmy jsou velmi podobné jako u levnějšího modelu GoPro Hero. Balení je víceméně totožné a vzhled kamery taktéž, přibylo pouze jedno tlačítko navíc. Tak kde je ten hlavní rozdíl? V konektivitě. Hero+ oproti levnějšímu modelu nabízí WiFi připojení, která u levnějšího modelu citelně chybí. Ač tedy ani „plusko“ nemá náhledový LCD displej, již lze snáze pracovat s kamerou co se nastavení a kompozice týče, a to díky aplikaci stáhnutelné pro chytré telefony. Hero+ též dostalo vylepšené „vnitřnosti“ a tak se již popasuje s rozlišením 1080p 60fps. Kamera opět nejde vyjmout s vodotěsného pouzdra a bohužel příslušenství je opět velice skromné.

Parametry a vzhled

Minimalistický vzhled je totožný se zbytkem rodiny GoPro akčích kamer, zde se tedy žádné překvapení nekoná. Opět tu máme na přední straně čočku, vedle které nalezneme zapínací tlačítko. Na horní straně běžné tlačítko spouště, které je doplněno masivní přezkou pro uzavření vodotěsného pouzdra. Na levé straně nalezneme, již tlačítko již zmiňované funkce WiFi. Pravý bok zůstává již klasicky prázdný. Zadní část kamery náleží běžným konektorům pro nabíjení (v tomto případě MiniUSB) a slotu na paměťovou MicroSD kartu. Mini či Micro HDMI port bohužel chybí, což je (i vzhledem k absenci náhledového LCD displeje) škoda. Kamera zvládá 720p i 1080p při 60fps, fotografie v rozlišení 8Mpix a ponořit se dokáže až do hloubky 40 metrů.

[divider type=“dotted“]
 

LAMAX X8 Electra[label style=“brown“]Lamax X8 Electra[/label]

Cena: 3.790,-
Další testovanou kamerkou je již druhý zastupce od značky Lamax, a to X8 Electra. Jedná se o mladšího a silnějšího bratříčka již testované Lamax X7 Mira. Kamerka se v tuzemských eshopech objevila až na podzim roku 2015 a za cenu necelých 3800,- nabízí na papíře doslova doslova neuvěřitelný mix vlastností, které běžně náleží mnohem dražším outdoorovým kamerám. Jak se však popasuje se znatelně dražší konkurencí v reálném testu? To se dozvíte při praktických testech v závěru tohoto velkého testu kamer.

První dojmy

První dojmy jsou víceméně stejné jako u předchozího testovaného modelu, X8 Electra nám přišla zabalená v černobílé krabici a a kamera se opět nachází ve vodotěsném krytu pod průhledným plastem. Balení opět obsahuje velké množství držáků a příslušenství (přes 20 kusů). Opět nechybí rovnou dvě baterie s kapacitou 900 mAh. Každá z nich by podle výrobce měla zvládnout natáčení až 90 minut záznamu v režimu Full HD 30 fps. A lze prozradit, že při vypnutém náhledovém displeji nejde o nikterak nereálná čísla.

Parametry a vzhled

Electra se od nižšího modelu X7 Mira vzhledově mírně odlišuje. Rozměrově jde o několikamilimetrový nárůst do všech směrů, stále jde ovšem o velice kompaktní kameru a to jak velikostně, tak i hmotností (redakční váha se zastavila na hmotnosti lehce pod 120 g). Ještě více se změnilo uvnitř kamery. Ta nyní disponuje možností totiž videa až ve velikosti 4K. V tomto rozlišení má ovšem kamera poměrně malý framerate. Mnohem zajímavější jsou tak dvě následující čísla 1080p 60 fps (u kamery za 3800,-!) a taktéž 720p 120 fps. S takto velkým framerate se dá opravdu vyhrát a docela dlouho jsem si s následně 4x zpomalenými videi vyhrál (víte, že motor auta na 4x zpomaleném záběru zní podobně jako tlukot srdce? J) Velmi mile mě též překvapila možnost natáčet časosběrné video přímo kamerou. Tedy bez dodatečné úpravy v počítači. Takto funkce bývá často zaměňována za rozšířenější foto time-lapse, kde je ovšem na vás, abyste jednotlivé fotky dali dohromady v nějakém software na PC a přetvořili ve video. Rozhodně jde o velmi užitečnou vlastnost. Lamax X8 působí na omak velice podobným příjemným dojmem jako levnější X7 Mira, disponuje ovšem mírně odlišným způsobem ovládání, na rozdíl od X7 tak lze kompletně všechny funkce kamery ovládat též ve vodotěsném krytu, který mimochodem poskytuje kameře vodotěsnost až do hloubky 30 metrů. Po vzhledové stránce nalezneme drobné změny. Na přední straně je tak již jen čočka kamerky a tlačítko k zapínání. Pravá strana slouží k umístění konektorů, nalezneme tu tak MicroUSB, MicroHDMI a v neposlední řadě slot pro MicroSD kartu. Na horní straně kamery nalezneme pouze tlačítko ke spuštění nahrávání a kontrolní LED diodu. Na levé straně, jsou dvě funkční tlačítka pro pohyb v menu, případně pro ZOOM. To horní má navíc v případě delšího přidržení odlišnou funkci. Zapíná totiž WiFi. Tou je vybavena též dražší z Lamaxí dvojice kamer a dovoluje taktéž po spojení s chytrým telefonem nastavovat a ovládat kameru na dálku s náhledem dění na displeji mobilu. Na zadní straně už je pro tentokát pouze 1,5“ náhledový displej a dvojice LED diod.

Lamax X8 dále rozvíjí myšlenku započatou levnější kamerou X7 a při udržení stejně příznivé cenové politky dodává za několik set korun navíc bohatou porci funkční výbavy. Krom vyššího počtu snímků za vteřinu při shodném rozlišení je to především již zmíněná funkce video time-lapse (časosběrné video), kterou jsem celkem čile využíval. Nástupcem této kamery pro rok 2018 je pak Lamax X8.1 Sirius, jejiž recenzi si můžete přečíst na portálu který.cz

[divider type=“dotted“]
 

Rollei[label style=“pink“]Rollei Actioncam 420[/label]

Cena: 5990,-
Oproti výše testovanému modelu Lamax má Rollei Actioncam 420 mnohem sebevědoměji nastavenou cenu. Přichází však s téměř shodnou funkční výbavou. Vyplatí se připlatit?

První dojmy

Kamera do redakce dorazila ve velkém a opravdu kvalitně zpracovaném balení, na kterém je vidět drobná inspirace balením vyšších řad akčních kamerek od GoPro. Kamera je vystavena pod víkem z čirého plexiskla a vele ní spočívá poměrně šikovná „vychytávka“, a to dálkové ovládání na ruku.. Příslušenství v balení je oproti GoPro rozsáhlejší, ale na krabice nadité příslušenstvím v podání značek LAMAX A SJCAM to bohužel nestačí. kamer LAMAX či SJCAM to ale opravdu nestačí. Design Actioncam 420 odpovídá designovému jazyku ostatních kamerek od výrobce Rollei. Po zapnutí displeje se mi líbil jeho vysoký jas, ale při ovládání mi trošku chybělo jedno tlačítko navíc a stále jsem se ho snažil najít, či jsem ho někde nepřehlédnul, ale prostě ono tam není. Taktéž umístění dvojice tlačítek na pravé straně kamery hned nad konektory Mini USB a Micro HDMI má svoje ergonomické rezervy. Levá strana obsahuje pouze slot na Micro SD kartu. Když už jsem se zdržel u ergonomie, nedá mi to si taktéž nepostěžovat na umístění tlačítka pro zapnutí WiFi ihned pod čočku kamery. Především, když byla Rollei ve vodotěsném krytu, se mi stávalo, že chtíc zapnout wifi jsem omylem sáhnul na krycí sklíčko objektivu, což v zápětí znamenalo vytáhnout jemný hadřík a sklíčko okamžitě přečistit. Příště by bylo asi lepší umístit tlačítko na opačnou stranu, ale rozhodně v rámci recenze neplánuji zasahovat inženýrům od Rollei do jejich řemesla. Jak se přece jen říká: „Ševče, drž se svého kopyta.“…

Parametry a vzhled

Hlavním tahákem této kamery je bezesporu vysoké rozlišení, ve kterém může pořizovat záznam. Kamera zvládne natáčet až v rozlišení 4K, ale pouze při 10 snímcích za sekundu. Jde o stejnou hodnotu jako u výše recenzované Lamax X8 Electra. Shodné je pak i rozlišení 1080p při 60 snímcích za vteřinu a 720p při 120. Po stránce odolnosti lze s Rollei Actioncam 420 po vložení do vodotěsného pouzdra prozkoumávat hlubiny až ve 40 metrové hloubce. Fotografie pak pořizuje opět při shodném rozlišení jako Lamax X8, a to 12Mpix. Ka přenos obrazu a videí zde slouží Micro HDMI konektor, klasické MiniUSB a případně WiFi, kterou je kamera taktéž vybavena. V balení se nacházejí dvě baterie, které kameře dle výrobce propůjčují dohromady až 280 minut natáčení Full HD vide. S kamerou v balení dostanete rovnou dvě baterie, díky tomu vydrží kamera v provozu až 280 minut a to při natáčení fullHD videa. Shodně s kamerou Lamax X8 podporuje Rollei 420 video timelapse. Časosběrné video tedy vytváří rovnou kamera a není potřeba video vytvářet v počítači.

[divider type=“dotted“]
 

SJCAM 5000[label style=“grass“]SJCAM 5000+[/label]

Cena: 5.590,- (neoficiální distribuci lze sehnat od cca 4.700,-)
SJCAM, každý kdo se trošku zajímá o outdoorové kamery, zná tuto značku. Jedná se již o legendu mezi akčníma kamerami. Osvědčí se tato kamerka proti ostatním?

První dojmy

Kamera dorazí v krabici podobné té, ve které nám přišly již testované modely GoPro Hero a Hero+. V balení k naší spokojenosti nalezneme nepřeberné množství příslušenství. Dle mého názoru se jedná, spolu s akčními kamerkami od společnosti Lamax, o nejlépe vybavené outdoorové kamery na našem trhu. Kamera má hezký design, příjemně se drží v ruce a rozhodně nepatří k nejtěžším kamerám v testu. Displej je příjemný na pohled a servíruje hezky vyvážené barvy a široký úhel záběru.

Parametry a vzhled

Nám do redakce dorazila kamera ve stříbrné barvě, ale je možné si vybrat i jiné (bílá, stříbrná a černá), všechny se shodnou cenou, záleží tedy na preferencích zákazníka. Na přední straně nalezneme velice nápadnou čočku a vedle ní pak tlačítko pro zapínání/vypínání kamery a změnu módů. Zapnutí kamery pak na přední straně signalizuje rozsvícená diodka. Na pravé straně nalezneme již standardně microUSB, miniHDMI a slot na paměťovou microSDHC kartu do velikosti 32GB. Horní strana je již celkem tradičně prázdná, nachází se zde pouze tlačítko pro zapnutí a vypnutí nahrávání. Na levé straně se usídlila tlačítka pro ZOOM, pohyb v menu obrazu a též zapnutí WiFi, kterým je model 5000+ taktéž vybaven. Na zadní straně se pak nachází 1,5“ TFT LCD displej. Stejně jako konkurence Poslední je zadní strana, na té nalezneme displej. Kamera zvládá natáčet ve FullHD, obdobně jako konkurence, při 30 nebo 60 snímcích za sekundu a v HD při dvojnásobné frekvenci.

[divider type=“thick“]

Porovnávací testy kamer a výsledky testu [button url=“#zaverecne-zhodnoceni“ style=“purple“]Přejít k závěrečnému hodnocení[/button]

Po podrobném představení kamer a jejich zevrubném zhodnocení nastal čas je pořádně porovnat. Samotné natáčení testovacího materiálu probíhalo na dvě části podle rozdělení kamer mezi 30 fps modely a 60 fps modely. Bylo použito pokročilé techniky pro spravedlivé porovnání všech kamer (viz SNOWBOARDERS testovací dřevo ®).

Drevo

Na konci této části jsem pro vaši představu připravil sestřih testovacích videí, nezapomínejte ovšem, že Youtube bohužel videa poměrně komprimuje. Pro přesné porovnání jsem tak připravil snímky obrazovky přímo z jednotlivých zdrojových videí v rozlišení 1920 x 1080 pixelů, které slouží k lepšímu rozebrání kvality obrazu jednotlivých kamer.

[divider type=“thin“]
 

Kamery Full HD 60fps – Rozbor kvality + porovnávací video

Den 1:

Image1
Tento záběr byl pro kamery obzvláště náročný, protože se od domů na nábřeží silně odráželo světlo zapadajícího slunce, což ve spolupráci s tmavšími oblaky v pozadí dalo automatické expozici kamer „zabrat“. Zde je vítěz pouze jeden, a to Lamax X8 Electra. Jako jediná si se složitou situací poradila a domy na nábřeží zachovávají detaily, zatímco u ostatních kamer došlo k silnému přeexponování obrazu (tzv. „přepalu“), který nábřežní zástavbu přetvořil doslova v bílé fleky.

Den 2:

Image2
Při detailnějším pohledu je vidět, že nejlépe si se scénou poradily kamery SJCAM a Lamax. Jejich záběry doslova překypují detaily. Pouze si u SJCAM nelze nevšimnout drobného zeleného nádechu, který záběrům ubírá na hodnověrnosti a je bohužel přítomný na všech záběrech pořízených touto kamerkou. GoPro Hero+ i Rollei Actioncam 420 si s ostrostí scény také poradily se ctí, ne ovšem tak jistě, jako právě Lamax a SJCAM.

Interiér:

Image3

Interiér a jeho chabé osvětlení patří k další achillově patě akčních kamer vybavených drobnými snímacími čipy. Nástrah je opravdu mnoho. Světla směrovaná do objektivu, kontrast osvětlených/neosvětlených částí v interiéru, odlesky a především všudypřítomný nedostatek světla. Všechny kamery si poradili s interiérem velice dobře, nejlépe opět kamera LAMAX X8 a v těsném závěsu za ní SJCAM 5000+. Hůře na tom byla jak Rollei 420, tak i HERO+, nicméně i ty se nemají vůbec za co stydět. Se světlem si v této části lépe poradila SJCAM, snadno je to identifikovatelné díky protisvětlu od zářivek. Právě v protisvětlu příliš neexcelovala X8 Electra, která má ovšem oproti tomu přirozenější barvy a záběry jsou znatelně ostřejší (nejvíce je to vidět právě na zvětšené ceduli a dobře vykreslené dlažbě). Zástupce Lamaxu si taktéž nejlépe poradil v případě rychlých pohybů ve špatně osvětleném interiéru a všudypřítomných otřesů. Snímání rychlého pohybu obecně bylo v průběhu testu silnou stránkou právě kamery X8.

Noc:

night1

S nočními záběry si nejlépe poradila kamera SJCAM 5000+, její záběry jsou nejsvětlejší a poskytují navíc slušnou porci detailů. Ještě lepší detaily, avšak při o něco tmavším obrazu, naservírovala kamera X8, nemůžu se zbavit dojmu, že v počítači zesvětlený obraz by pak byl totožný s kamerkou od SJCAM, na to se ovšem v tomto testu nehraje, a proto má LAMAX těsně druhé místo. X8 Electra si též nejlépe poradila s nočními protisvětly, jak je navíc vidět například na světelné ceduli na srovnávacím obrázku. Výsledek nočního testu pak nedopadl příliš dobře pro GoPro Hero+ a taktéž Rollei Actioncam 420, jejichž obraz byl nejen velmi tmavý, ale též postrádal detaily.

Jak fotografují?

Galerie slideGalerie slideGalerie slideGalerie slide

Nedalo mi to též nevyzkoušet, jak akční kamerky fotografují. Jsem si vědom toho, že jejich primárním účelem je točit, kde kdo je ovšem zcela určitě bude chtít využít pro příležitostné focení širokoúhlých fotografií. Nejlepší a subjektivně nejhezčí fotografie produkuje čip v kameře GoPro Hero+, objevuje se v nich taktéž více detailů než u konkurentů. Další pořadí je velmi subjektivní. Obecně lze říci, že fotografie pocházející z kamery SJCAM viditelněji šumí, ale nabízí o něco větší množství detailů než fotografie z kamer Rollei a Lamax, které právě díky silnému odšumování o některé drobné detaily přichází.

Focení je ovšem obecně disciplínou, ve které akční kamery příliš nezáří. Jejich konstrukce až příliš podléhá zaměření na odolnost a kvalitní video výstup. Ledajaký dražší mobilní telefon tak produkuje objektivně kvalitnější fotografie.

 

Kamery Full HD 30fps – Rozbor kvality a porovnávací video

Stejně jako u Full HD 60 fps kamer je i na konci této sekce porovnávací video všech 3 kamer, nezapomínejte ovšem, že Youtube bohužel videa poměrně komprimuje. Pro přesné porovnání jsem tak připravil snímky obrazovky přímo z jednotlivých zdrojových videí v rozlišení 1920 x 1080 pixelů, které slouží k lepšímu rozebrání kvality obrazu jednotlivých kamer.
Den:

image5

Ve dne podávají kamery poměrně vyrovnané výkony. Při podrobnějším zaměření lze konstatovat, že v otázce vyvážení barev bere prvenství GoPro. Nejvíce detailů pak naopak skýtá stopáž pořízená kamerou Lamax X7.

Noc:

night2.

Ač by se na první pohled mohlo zdát, že vítězem je Pentax Ricoh, opak je pravdou. Spolu s nejvyšší světlostí záznamu bohužel doručuje též největší objem digitálního šumu. Kamera se obecně příliš snaží udržet obraz co nejsvětlejší, a to bohužel i přes jeho očividnou degradaci. Lépe na tom byl nejlevnější zástupce značky GoPro, který sice poskytl tmavší záběry avšak bez takového množství artefaktů jako Ricoh. Nejlépe si s nočními záběry poradil nejlevnější účastník celého testu, Lamax X7. Detaily jsou hezky viditelné a ostré, digitálního šumu je nejméně a obraz je poměrně hladký.

Interiér:

Image4

V dalším, poměrně náročném záběru, jsou kamery velmi vyrovnané a mají velmi podobný obrazový projev. Při bližším zkoumání je pak nutno vzhledem k ostrosti a většímu počtu vykreslených detailů ocenit jak kameru X7 Mira od Lamaxu tak i Pentax Ricoh.

Jak fotografují?

Galerie slideGalerie slideGalerie slide

Výsledné fotografie naznačují, že focení zvládají velmi podobně Ricoh i Hero. X7 Mira v tomto testu dopadla hůře a díky silnějšímu softwarovému odšumování navíc přichází o některé z detailů, které Pentax i GoPro zachovávají. Každá fotografie je z jiného dne – bohužel se mi nepodařilo vyfotit je ve stejný den.

Focení je ovšem obecně disciplínou, ve které akční kamery příliš nezáří. Jejich konstrukce až příliš podléhá zaměření na odolnost a kvalitní video výstup. Ledajaký dražší mobilní telefon tak produkuje objektivně kvalitnější fotografie.

Akční kamery a zvuk

Původně jsem ani neměl v plánu zvuk u všech akčních kamer porovnávat. Už kvůli jejich outdoorovému určení je mikrofon silně utěsněn, aby k němu nemohla proniknout voda a neposkytuje tak příliš kvalitní zvukovou stopu. V tomto ohledu se dá říct, že téměř jakýkoli kvalitnější smartphone odvede tuto práci lépe. Nakonec jsem se přeci jen rozhodl, že by byla škoda tuto stránku opomenout. Drobné hodnocení tedy nakonec vzniklo. Z něho nejlépe vychází dražší z dvou zástupců značky GoPro v tomto testu, a to Hero+, který disponoval čistou a adekvátně hlasitou zvukovou stopou. Zbytek kamer byl poměrně vyrovnaný a volit mezi nimi by bylo poměrně subjektivní.

[divider type=“dotted“]
 

Výsledek testu, aneb které kamery zaujaly [button url=“#1-test“ style=“darkred“]Zpět na test všech kamer[/button]

 Zhodnotit pár slovy značně rozsáhlý test nepatří mezi oblíbené činnosti redaktorů a já nejsem výjimkou. Jelikož nejsem velkým fanouškem rozdělování bodů za často velmi subjektivně vnímané vlastnosti, pojmul jsem závěr jako seznam kamer, které mě opravdu zaujaly a neuděláte s nimi dle mého soudu chybu. Obecně lze říci, že ani jedna z kamer není žádný propadák, problematická může být maximálně maloobchodní cena plně nereflektující reálné výkony kamery.

 

DSC_0391

Největším překvapením celého testu a zároveň i jeho vítězem je kamera X8 Electra od Lamaxu. Za téměř nejnižší cenu (a suverénně nejnižší cenu v testu Full HD 60fps kamer) nabízí velmi intuitivní ovládání, vynikající obrazovou kvalitu, dvě baterie a mnoho příslušenství. V obrazovém výstupu poskytovala Electra největší množství detailů ze všech zkoušených kamer a v některých částech mnohem dražší konkurenty takřka deklasovala (viz přeexponované domy na nábřeží výše v testu). Velmi dobře též v průběhu testování zvládala rychlý pohyb, což je obzvláště v segmentu akčních kamer velká výhoda. S koncovou cenou 3.790,- nemohu nalézt příliš důvodů, proč se poohlížet někde jinde.

 

DSC_0381

Velmi dobře celé porovnání zvládla i kamera Hero+ od GoPro, která po celou dobu podávala velmi vyrovnané výsledky a v žádné části testu vyloženě nepropadla a naopak excelovala v kvalitě focení a pořizování zvuku. Hlavním negativem zůstává nemožnost vyjmutí z vodotěsného krytu, malé množství příslušenství, integrovaná baterie a vzhledem k ceně i absence náhledového LCD.

 

DSC_0374

Se ctí se s testem popasoval též model 5000+ od známé značky SJCAM, podobně jako v případě Hero+ poskytovala kamerka celkem vyrovnané výkony, za které se v žádném případě nemusí stydět. V porovnání s vítězem testu od Lamaxu má model 5000+ znatelně vyšší cenu, kterou alespoň, narozdíl od Hero+, dorovnává shodným množstvím příslušenství jako má právě X8 Electra. Negativem je taktéž výše zmíněný lehký žluto-zelený nádech přítomný u všech pořízených videí.

 

 

DSC_0399

Dalším velmi příjemným překvapením a dle mého soudu nejzajímavější kamerou z levnějšího segmentu Full HD 30 fps kamer je druhý zástupce značky Lamax v testu. Model X7 Mira v žádném z testů vyloženě nepropadl a stejně jako dražší model překvapoval množstvím detailů v pořízených video záznamech. X7 oproti konkurentům od Pentaxu a GoPro pak, krom nižší ceny, přidala velké množství příslušenství v základním balení a dvě baterie místo jedné. Příliš se Lamaxu X7 nedařilo pouze v testu kvality fotografií, což jsem ovšem nevnímal jako jakkoli zásadní nedostatek už vzhledem k zajímavé pořizovací ceně a nízké kvalitě fotografií testovaných kamer obecně.

Update: Ač jsem původně v testu 1080p 30 fps kamer plánoval zkoušet celkem čtyři kamery, nakonec byly otestovány pouze tři. Bylo to způsobeno tím, že během testů přestal fungovat jeden velmi oblíbený model dobře známé značky a narychlo se mi bohužel nepodařilo získat nový, test se tedy musel obejít bez něho.

 

 

 

Galerie slideGalerie slideGalerie slideGalerie slideGalerie slideGalerie slideGalerie slideGalerie slideGalerie slideGalerie slideGalerie slideGalerie slideGalerie slideGalerie slideGalerie slideGalerie slideGalerie slideGalerie slideGalerie slide