V sobotu 23. 6. se v berounském skateparku uskutečnil devátý ročník Grand Prix Beroun, kam se sjeli skateboardisté z téměř 20 zemí světa a závodili v kategorii PRO, AM, WOMEN. Samozřejmostí pak byla i divácky nejatraktivnější disciplína BEST TRICK. Vítězem kategorie PRO se nakonec stal zaslouženě japonský jezdec Ryo Sejiri. Areál letos zaplnil rekordní počet více než 6000 fantastických diváků, většina z nich do areálu dorazila již v dopoledních hodinách. Ti navzdory počasí dokázali vytvořit neuvěřitelnou atmosféru a hnali po celý den všechny jezdce k maximálním výkonům. Po vyhlášení výsledků se rozjela hudební show v podání MARPO & TROUBLEGANG, PIL C, REST & DJ HERBY.

Organizátoři byli již od ranních hodin připraveni na příval fanoušků a jejich nadšení nepokazilo ani ne příliš letní počasí, které celou akci provázelo. Již kolem deváté hodiny se začal areál plnit jak jezdci, tak fanoušky a v 10 hodin vypukla kvalifikace kategorie AM. Ze 32 amatérských jezdců vzešlo dle výsledků devět nejlepších, kteří se ve finálovém kole utkali o tři vstupenky do kategorie PRO. Těmi se nakonec stali Jan Navrátil (ČR), Kristian Nguyen (SK) a David Luu (ČR), kteří předvedli na amatérskou kategorii opravdu nadstandartní výkony a dostali tak možnost poměřit se s těmi nejlepšími.

Po obědě pak odstartovala kvalifikace kategorie PRO, během které se hned od začátku potvrdilo, že letošní ročník má opět nejvyšší světovou úroveň a to poprvé pod oficiální záštitou světové organizace TheBoardr.

Po pauze na občerstvení a doplnění potřebných tekutin přišlo na řadu semifinále mužů, během kterého se ukázalo, že i česko-slovenský skateboarding může zdatně konkurovat světovým jezdcům. Do finále se nakonec probojovala sestava: Maxim Habanec (CZ), Richard Tury (SK), Matias Dell Olio (ARG), Ryo Sejiri (JPN), Luiz Neto (BRA), Simon Stricker (SUI), Douwe Macare (NED), Arnošt Ceral (CZ), Ke´Chaud Johnson (USA).

Kdo by si myslel, že je skateboarding pouze pro pány, byl okamžitě vyveden z omylu. Po skončení pánského semifinále přišly na řadu ženy a ukázaly, že i s nimi se musí na skatové scéně počítat. Dámské finále ovládla Keet Oldenbeuving (NL), která za sebou nechala Simonu Reisingerovou (CZ) a Michaelu Jurkovou (CZ).

Kolem 17 hodiny tak mohlo odstartovat všemi očekávané velké finále. Mezi vyrovnanými výkony na světové úrovni nakonec podal nejlepší výkon japonský jezdec Ryo Sejiri, který téměř nic nezkazil a nedal tak ostatním jezdcům žádný prostor pro chyby. Ten jel spolu s  loňským obhájcem Richardem Turym a Simonem Stickerem v jednom heatu a diváci tak mohli vidět velký boj a maximální nasazení. Na druhém místě nakonec skončil Richard Tury a třetí místo obsadil Maxim Habanec.

BEST TRICK GRAND PRIX BEROUN, divácky nejzajímavější disciplína znovu dala šanci těm, kterým se nepodařily kvalifikační jízdy, a tak se všichni snažili podat co nejlepší výkon a během 30 minutového jamu padly opravdu náročné triky. Jenže best trick nakonec ovládl Andy Anderson (CAN), který odjel technicky velmi náročný trik front foot impossible z osmi schodů a dokázal tak, že tento závod byl v jeho režii.

Vrcholem celého večerního programu bude vystoupení kapely Marpo & Troublegang, která dozajista přiláká další diváky.

Skvělá atmosféra z celého dne pokračovala až do nočních hodin a z areálu všichni odjížděli o půlnoci s pocitem skvěle stráveného sobotního dne.

„Jsem naprosto nadšený z letošního ročníku, kterým jsme posunuli laťku opět o velký kus dál a to zejména živým přenosem na ČT. Na české poměry dorazil neuvěřitelný počet diváků, kteří vytvořili atmosféru, kterou jsem dlouho nezažil na žádných jiných závodech. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na akci dlouhé měsíce dopředu podíleli a samozřejmě fantastickým fanouškům, kteří nám dali jasně najevo, že to co děláme, je baví, a to je pro nás ta nejlepší odměna a zároveň výzva pro další ročníky,“ dodává zakladatel akce, kterou nyní pořádají Česká unie kolečkových sportů a Česká asociace skateboardingu, Tomáš Vintr.

 

Kategorie PRO:
RYO SEJIRI (JPN)
RICHARD TURY (SK)
MAXIM HABANEC (CZ)

Kategorie AM:
JAN NAVRÁTIL (CZ)
KRISTIÁN NGUYEN (SK)
DAVID LUU (CZ)

Kategorie WOMEN:
KEET OLDENBEUVING (NED) 
SIMONA REISINGEROVÁ (CZ)
MICHAELA JURKOVÁ (CZ)

 

BEST TRICK:
ANDY ANDERSON

BEST TRICK G-SHOCK TIME ATTACK
MATIAS DELL OLIO   

 

BEST TRICK EXCELENT
MAREK KNYTL
JAN MALÝ