FIS Mistrovství světa juniorů ve snowboardingu má za sebou kompletně odjeté soutěže v disciplíně snowboardcross a po včerejším závodě mužů a žen byl na dnešním programu závod týmů v obou kategoriích. Do závodu nastoupilo 16 dvojic mezi ženami, mezi muži pak bylo 27 týmů. Na startovním poli se objevily i tři  české mužské a dva ženské týmy.

Týmový závod má jednoduchá pravidla. Každý tým je tvořen dvěmi jezdci a stejně jako v soutěži jednotlivců se na trať vydávají čtyři závodníci najednou. První člen týmu vyrazí na trať a v momentě kdy protne cílovou čáru se otevře startovací zařízení jeho týmového kolegy. Pak již jen záleží na jeho schopnostech či na štěstí, zda-li umístění prvního jezdce v týmu udrží, vylepší a nebo naopak propadne. Dva vítězné týmy postupují do dalšího kola a tak až do finále.

Mezi muži byl jasně favorizován tým Rakouska s čerstvým Mistrem Světa Davidem Picklem a Andreasem Krohem, nakonec tento tým nedosáhl na medialové pozice. S tratí se nejlépe popasovali  Jake Vedder a Senna Leith (USA1) kteří byli nominováni až jako sedmí, ale dnešní podmínky jim skvěle sedly a postupovaly jednotlivými rozjížďkami bez větších zaváhání. Ve finále porazili všechny své soupeře a nechali za sebou Leona Beckhause a Sebastiana Pietrzykowskeho (GER1) i překvapení závodu Adama Lamberta a Anguse Penningtona z Austrálie (AUS1).

Ženský závod měl jasné favoritky v ruském týmu, který tvořili Kristina Paul, dvojnásobná juniorská Mystryně světa a její kolegyně Viktoria Bukevich, která ve včerejším závodě skončila čtvrtá. Z počátku to vypadalo, že jsou karty rozdány,ale finálová jízda nejlépe vyšla Francouzskám Manon Petit a Julii Pereira (FRA1), které za sebou nechali jak zmiňované Rusky (RUS1),  tak i Emily Boyce a Georgii Baff z Austrálie (AUS1).

Výkon české reprezentace na šampionátu zhodnotil její trenér Marek Jelíének.“ Mám z našich juniorů a dětí dobrý pocit a výkony, které zde předvedli, odpovídaly naší přípravě. Kluci i holky tady měli za cíl získat medaili, protože na to určitě mají výkony. Bohužel profil trati jim neumožnil dostatečně prodat co v nich je.  Výsledky si neodvážíme,  skončili jsme za  naším očekáváním,“ uvedl Marek Jelínek.

Výsledky muži Výsledky ženy

Foto: Přemysl Vida/Czechsnowboarding