Mekka evropského surfingu, francouzské městečko Seignosse na pobřeží Atlantského oceánu, se během uplynulého týdne stalo již po desáté hostitelem mistrovství České a Slovenské republiky v surfingu pod názvem Quiksilver a Roxy Czech & Slovak Surfing Championship. Přítomní diváci  byli svědky zajímavého surfingu v podání nejlepších českých a slovenských surfařů.

Formát závodů je osvědčený a totožný s tím, který používá World Surf League při surfových závodech světové série. Startující se rozlosují do čtyřčlenných skupin a během 25min rozjížďky předvádí své dovednosti. V hodnocení se počítá součet dvou nejlépe odjetých vln. První dva postupují dál do dalšího kola a pavouk pak pokračuje až do finále.

Mezi muži už po šesté dominoval Jan Klvaňa a mezi ženami kralovala Lenka Srncová.

Nejlepší umístění ze slovenských závodníků si vybojoval Tomáš Remeň, který obsadil čtvrté místo.

Jan se závodů zúčastnil již po několikáté a díky dobrému výběru vln a radikálním manévrům si vybojoval už svůj šestý titul mistra Česka a Slovenska. „Rád se sem rok co rok vracím. Je to jedinečná příležitost potkat kámoše z Čech a zasurfovat si s nimi. Celý týden jsme měli krásné počasí a super vlny, co víc si přát.“ shrnul Jan ve zkratce. Ve finále mužů  se tak potkal s Martinem Černíkem, Tomášem Remeňom a Radimem Muzikantem. Tomáš Remeň je Slovák žijící na místních plážích a jeho ladný surfový styl zaujal rozhodčí po celou dobu závodu. Bohužel ve finále měl smůlu a v důležitém okamžiku nedokázal vlnu dokončit. Zůstalo na něho čtvrté místo. Martin Černík, současný trenér české snowboardové reprezentace, dokázal skvěle využít potenciál vlny a zajet nejdelší jízdy které mu vynesli třetí místo. Těsně za Janem skončil Radim který se mistrovství zúčastnil poprvé. Radim žije na ostrově Tenerife a má tak šanci trénovat po celý rok. Avšak dnes byli na Jana Klvaňu všichni krátcí a tak zaslouženě zvítězil. Loňský vítěz Lukáš Tomšů, se připravoval v Austrálii a na Bali, ale bohužel mu nevyšel výběr vln a skončil  již v semifinále.

Ženské finále se jelo ve stejný den a za stejných podmínek jako finále mužů. Lence Srncové se povedlo porazit ve finále trojnásobnou vítězku Annu Černou. Lenka žije stejně jako Jan na Indonéském ostrově Bali a surfingu se věnuje skoro každý den. „Francie má úplně jiné vlny než u nás na Bali, podmínky jsou tu náročnější a trvalo mi pár dní než jsem si vůbec zvykla. Naštěstí v průběhu závodu byly skvělé vlny a jsem šťastná že jsem zvítězila.“ radovala se po závodech Lenka.  Anna, která se umístila na druhém místě, žila tři roky v Austrálii, kde se surfingu začala více věnovat. Poté strávila téměř dva roky surfováním na Srí Lance a Kanárských ostrovech. Třetí místo patří  další české obyvatelce Bali, Karolíně Řehulkové, která se kromě surfování věnuje také aktivně józe.

MUŽI

  1. Jan Klvaňa – (12,5b ČR)
  2. Radim Muzikant – (10,5b ČR)
  3. Martin Černík – (9b ČR)
  4. Tomáš Remeň – (3b SVK)

ŽENY

  1. Lenka Srncová – (11,5b ČR)
  2. Anna Černá – (10b ČR)
  3. Karolína Řehulková – (5b ČR)
  4. Barbora Ovsíková – (5b ČR)

Bližší informace na: www.surfchamp.cz